FORNO Spezia 48″ Gas Rangetop with 8 Sealed Burners in Stainless Steel, FCTGS5751-48
SKU: FCTGS5751-48 Category:
Description
FORNO ALTA QUALITA 48” Pro-Style Gas Rangetop
High-Performance Burner Configuration
Designed for maximum versatility and precise flame control.
  • 8 Sealed Dual-Ring Brass Burners
  • 160,000 BTU Total Cooktop Output
  • Dual-Ring Design for Simmer to High-Heat Searing
  • Auto-Ignition System
Individual Burner Output
Burner Position BTU Range
Front Right 1,416 – 20,000 BTU
Front Right Center 1,416 – 20,000 BTU
Front Left Center 1,416 – 20,000 BTU
Front Left 1,416 – 20,000 BTU
Rear Right 1,416 – 20,000 BTU
Rear Right Center 1,416 – 20,000 BTU
Rear Left Center 1,416 – 20,000 BTU
Rear Left 1,416 – 20,000 BTU
Continuous Cast Iron Grates
Built for stability and seamless cookware movement.
  • Heavy-Duty Continuous Cast Iron Grates
  • Even Heat Distribution Across Cooking Surface
  • Slide Cookware Easily Without Lifting
  • Removable for Sink Cleaning
Recessed Stainless Steel Cooktop Cavity
Simplifies cleanup and maintenance.
  • Deep Recessed Design Contains Spills
  • Open Access Surface Prevents Grime Accumulation
  • Easy-Wipe 304 Stainless Steel Finish
Professional Design & Controls
Combines performance with refined aesthetics.
  • Contoured Zinc Control Knobs
  • Illuminated Zinc-Coated Metal Knobs & Bezel Rings
  • Heavy-Duty 304 Stainless Steel Construction
  • Sleek Pro-Style Appearance
Included Accessories
Enhances cooking flexibility right out of the box.
  • Reversible Grill / Griddle
  • Cast Iron Wok Ring
  • LP Conversion Kit
Technical Specifications
Specification Details
Overall Dimensions 48.03” W x 8.27” H x 27.56” D
Cutout Dimensions 48.25” W x 9” H x 28” D
Product Weight 212 lbs
Electrical Requirement 120V / 60Hz / 15A