Mi-T-M Mister Combination Electric Direct Drive – CM-1400-1MEH-M – Commercial Cleaning – Pressure Washers, 1.5 HP, 350 PSI
SKU: CM-1400-1MEH-M Category:
Description
Mi-T-M Mister Combination Electric Direct Drive – CM-1400-1MEH-M
Why You’ll Love the CM-1400-1MEH-M
  • Dual Functionality: Operates as both a pressure washer and a disinfectant mister.
  • Precise Misting: Produces 20-30 micron droplets for effective coverage.
Perfect For:
  • Indoor and outdoor cleaning tasks
  • Disinfecting public spaces, offices, or warehouses
  • Light industrial and commercial maintenance
  • Schools, gyms, and healthcare facilities
Key Features and Benefits
  • Mister Droplet Size: 20 to 30-micron at 2 inches from the tip at 350 PSI for fine and effective misting.
Specifications
Type Hand Carry
PSI – Pressure Washer Mode 1400
GPM – Pressure Washer Mode 1.5
PSI – Mister Mode 350
Flow – Mister Mode 0.049 GPM / 2.93 GPH
Horsepower / Motor 1.5 HP, 120V, 1Ø, 13.5A
Plug Type NEMA 5-15P
Weights & Dimensions
Net Weight 45.00 lbs.
Shipping Weight 52.00 lbs.
Length 14.00 in.
Width 11.00 in.
Height 10.00 in.
Documents
Spec Sheet
Manual
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Mi-T-M Mister Combination Electric Direct Drive – CM-1400-1MEH-M – Commercial Cleaning – Pressure Washers, 1.5 HP, 350 PSI”